1787-03-11 |
Mölaren |
Stefan Borg |
Sättna Sochn |
Pigan |
Märtha Jonsdotter |
Tjärne |
1787-10-04 |
Hemmans tilträdaren |
Olof Bengtsson |
Storroten |
Bonde dottren |
Johanna Andersdotter |
Dufwid |
1787-10-12 |
Compagnie Commissarien |
Olof Er: Ovenius |
|
Mademoiselle |
Elisabeth Christina Pelt |
Åwike Bruk |
1787-10-21 |
Sochne Skräddaren |
Eric Ol: Krus |
|
Dannemans dottren |
Segri Olofsdotter |
Söråker |
1787-11-11 |
Dräng: |
Pehr Olofsson |
Gudmundrå och Björsta |
Pigan |
Brita Ersdotter |
Gjökböle |
1788-06-17 |
Unga Bonden |
Olof Christophersson |
Bye |
Dannemans dottren |
Sara Pålsdotter |
Böle |
1788-06-29 |
Post Inspectoren |
Pehr Altberg |
Umeå Stad |
Madame |
Brita Bång |
Fjäl |
1788-06-29 |
Hemmans tilträdaren |
Isac Ingemarsson |
Strand |
Bonde dottren |
Catharina Larsdotter |
Skäggsta i Tynderö |
1788-07-13 |
Sadelmakaren |
Anders Skog |
Sundsvall |
Dannemans dottren |
Greta Simonsdotter |
Dufwid |
1788-08-31 |
Reserve Båtsmannen |
Pehr Åström |
Söråker |
Pig: |
Margreta Ersdotter |
? |
1788-10-05 |
Bonden |
Olof Johansson |
Thorsboda |
Pigan |
Lena Larsdotter |
Söråker |
1788-10-19 |
Bonden |
Eric Nilsson |
Stäbbgård |
Pig: |
Segri Nilsdotter |
Strin |
1788-11-02 |
Bonden |
Mats Jonsson |
Backe |
Pig: |
Barbro Pehrsdotter |
Rii |
1789-01-01 |
Hammar Smeds Drängen |
Jonas Johansson |
|
Bonde dottren |
Märtha Pehrsdotter |
Sellanger och Huli |
1789-03-29 |
Fördublings Båtsmannen |
Jöns Larsson Wii? |
|
Bonde dottren |
Sara Johansdotter |
Gasabäck |
1789-04-13 |
Förra Bonden |
Nils Larsson |
Swaleri |
Piga |
Brita Pehrsdotter |
Nätra Sochn i Ångermanland |
1789-10-06 |
|
Anders Johansson |
Norrkrånged |
Dannemans dottren |
Anna Ersdotter |
Bängling |
1789-12-29 |
Unga Bonden |
Lars Mårtensson |
Näfsta i Sellånger |
Bonde dottren |
Brita Jonsdotter |
Strand |
1789-12-31 |
Sjömannen |
Jacob Höglin |
Sundsvall |
Pig: |
Gunnilla Olofsdotter |
Född i Sätna, nu boende i Strand |
1790-01-06 |
Gästgifwaren |
Augustin Bång |
Fjäl |
Häradsdomare dotter |
Anna Greta Jacobsdotter |
Sunnansjö |
1790-03-12 |
Unga Bonden |
Isac Jonsson |
Wästansjö |
Enkan |
Brita Jonsdotter |
Backe |
1790-05-30 |
Enklingen och Dannemannen |
Lars Matsson |
Krigsbyn |
Pig: |
Ingri Nilsdotter |
Född i Ljustorp och Skäljom |
1790-10-10 |
Manufactur Smeden |
Lars ???berg |
Åwike Bruk |
Pigan |
Brita Ersdotter |
Åwike Bruk |
1790-10-17 |
Bondesonen |
Lars Andersson |
Öngård |
Bonde dottren |
Lena Isacsdotter |
Öfwerå |
1790-11-28 |
Bonden |
Eric Pålsson |
Byn |
Bondedottren |
Mærtha Abramsdotter |
Backås |
1791-03-20 |
Unga Bonden |
Eric Abramsson |
Gjökböle |
Pigan |
Cajsa Larsdotter |
Stafre |
1791-06-26 |
Reserve Båtsman |
Jonas Hæggström |
Hägdånger |
Pigan |
Sara Ersdotter |
Norr Krånged |
1791-10-09 |
|
Eric Jonsson |
Wästansjö |
|
Helena Nilsdotter |
Backås |
1791-10-16 |
|
Nils Jansson |
Spilböle uti Stigsjö |
Dannemans dottren |
Greta Ersdotter |
Norr Krånged |
1791-11-01 |
|
Augustin Jacobsson |
Sunnansjö |
Jungfru |
Maria Christina Norberg |
Gasabäck |
1792-01-01 |
Hemmans tilträdaren |
Jöns Augustinsson |
Hägdånger och Antiär |
Hemmans Pigan |
Barbro Ersdotter |
Hussjö |
1792-01-15 |
Byggmäst: |
Anders Larsson Åstrand |
|
Pig: |
Anna Thomædotter |
Åwike Bruk |
1792-03-18 |
Spiksmeden |
Pehr Axberg |
|
Pigan |
Johanna Holmberg |
Åwike Bruk |
1792-04-22 |
|
Paul Vidricsson |
|
Bonde dottren |
Cathrina Johansdotter |
Thorsboda |
1792-05-31 |
|
Pehr Ersson Bergman |
Berje i Timrå Sochn |
|
Greta Ulrica Norberg |
Gasabäck |
1792-07-01 |
|
Jonas Wikström |
Åwike Bruk |
|
Christina Östman |
Åwike Bruk |
1792-09-09 |
Sjömannen |
Lars Wallström |
Hernosand |
Pig: |
Anna Sjöman |
Född i Stran, nu tjenande i Hernosand |
1792-10-28 |
Bonde Sonen |
Jon Pehrsson |
Indal och Tomming |
Enkan |
Märtha Larsdotter |
Söråker |
1792-10-30 |
Dräng: |
Anders Isralsson |
|
Pigan |
Brita Andersdotter |
Åwike Bruk |
1792-11-04 |
Smeds Dräng: |
Anders And: Åst??? |
|
Pig: |
Stina Olofsdotter |
Åwike Bruk |
1792-11-11 |
Land Bond: |
Nils Olofsson |
Edsåker uti Ljustorp |
Pig: |
Maglena Ersdotter |
????böle |
1792-12-26 |
Mästar |
Paul Östman |
|
Pig: |
Lena Byström |
Åwike Bruk |
1792-12-30 |
? |
And: Wall? |
|
|
Märtha J???sdotter |
Dufwid |
1793-06-02 |
Bondesonen |
Lars Wincensson |
Sunnansjö |
Tjenstepigan |
Anna Sibilla Nilsdotter Frisk |
Norr Krånged |
1793-10-06 |
???????? Sonen |
Nils Ersson |
By? |
Bondedott:n |
Greta Pehrsdotter |
Krånged |
1793-10-06 |
Drängen |
Johan Olofsson |
Krånge |
Bondedott:n |
Lisa Ersdotter |
Torrom i Hägdånger |
1793-10-13 |
Unga Bonden |
Pehr Nilsson |
Swaleri |
Pigan |
Helena Swensdotter |
? |
1793-11-12 |
Håf Inkjöparen |
Anders Gabriel Dæcker |
Torp och Lillmörtsjön |
Enkan |
Greta Pehrsdotter Åström |
Söder Krånged |
1794-02-23 |
Smeden |
Eric Andersson |
|
Pigan |
Gunnila Östman |
Åwike Bruk |
1794-03-25 |
Torparen |
Jon Pehrsson |
|
Pigan |
Märtha Vincentsdotter |
Sunnansjö |
1794-04-21 |
Hemmans tilträdaren |
Eric Pehrsson |
Sör Krånge |
Dannemans Enkan |
Märtha Jacobsdotter |
Sör Krånge |
1794-05-13 |
Café Kokaren |
Eric Wikman |
Hernosand |
|
Helena Wikström |
Åwike Bruk |
1794-06-09 |
Unga Bonden |
Augustin Isacsson |
|
Dannemans dottren |
Brita Isacsdotter |
Öfweråå |
1794-06-22 |
Drängen |
Hans Nilsson |
|
Pig: |
Anna Ersdotter |
Fjäl |
1794-06-29 |
Bonden |
Eric Nilsson |
Stäbbgård |
Enkan |
Lena Larsdotter |
Thorsboda |
1794-10-05 |
Hemmans tilträdaren |
Mats Pehrsson |
Sör Krånge |
Dannemans dottren |
Cathrina Pehrsdotter |
Strin |
1795-05-24 |
Smedsdräng: |
Pehr Andersson |
|
Enkan |
Greta Olofsdotter |
Åwike Bruk |
1795-06-25 |
Kyrkwärden |
Augustin Nilsson |
Stångrid, Tynderö Sochn |
Enkan |
Brita Wiklander |
Wästansjö |
1795-10-04 |
Bondesonen |
Pehr Nilsson |
Stäbbgård |
Dannemans dottren |
Cathrina Nilsdotter |
Backås |
1795-10-11 |
Mästarsmeden |
Eric Ersson Axberg |
|
Pig: |
Cathrina Kjellström |
Åwike Bruk |
1795-11-01 |
Bonden |
Jon Jonsson |
Strand |
Des hushållerska |
Martha Larsdotter |
|
1795-11-10 |
Drängen |
Lars Pålsson Bolin |
Thorsboda |
Pig: |
Anna Mårthensdotter |
Gasabäck |
1796-05-05 |
Drängen |
Jon Pehrsson |
Indal |
Dannemans dottren |
Johanna Olofsdotter |
Dufwid |
1796-07-10 |
Unga Bonden |
Pehr Olofsson |
Tynderö och Märgård |
Dannemans dottren |
Cathrina Andersdotter |
Öngård |
1796-10-02 |
Borgare sonen |
Eric Norström |
Gefle |
Pig: |
Lena Abramsdotter |
Gjökböle |
1796-10-09 |
Bruksarbet: |
Pehr Isrelsson |
|
Pigan |
Brita Nilsdotter |
Stäbbgård |
1796-10-20 |
Dannemans sonen |
Johan Andersson |
Husjö |
Jungfru |
Anna Cathrina Wiklander |
|
1796-11-17 |
Hemmans tilträdaren |
Jon Jonsson yngre |
Strand |
Pigan |
Greta Ersdotter |
Fröst på Alnön |
1796-12-26 |
Under Styrmannen |
Johan Edström |
Hernosand |
Hammar Smedsdottren |
Barbro Söderström |
Åwike Bruk |
1797-02-23 |
Dannemannen |
Pehr Andersson |
Öngård |
Dannemans dottr. |
Greta Olofsdotter |
Byn |
1797-09-24 |
Drängen |
Jon Ersson |
Fjäl |
Pigan |
Anna Ersdotter |
Fjäl |
1797-10-01 |
Bonde sonen |
Isac Olofsson |
Wästansjö |
Dannemans dottren |
Stina Christjansdotter |
Strand |
1797-10-08 |
Dannemans sonen |
Lars Nilsson |
Stäbbgård |
Dannemans dottren |
Brita Johansdotter |
Thorsboda |
1797-10-19 |
V: Länsmannen |
Adolph Sim: Wiklander |
Sunnansjö |
Nämndemans dottr. |
Cathrina Simonsdotter |
Öfweråå |
1797-11-28 |
Comminist: |
Eric Södermark |
Tynderö |
Enka Fru Comministerska |
Brita Hæggmark |
Hägdånger och By |
1798-01-04 |
|
Adolph Ersson |
Ahla |
Pigan |
Cathrina Nilsdotter |
Swedje |
1798-08-26 |
Förra Mästarsmeden |
Anders Johansson |
Åvike Bruk |
Pig: |
Mærtha Jonsdotter |
Öngård |
1798-08-26 |
Mästarsmeden |
Pehr Joh: Söderström |
|
Enka |
Brita Ersdotter |
Åwike Bruk |
1798-09-30 |
Unga Bonden |
Mats Jonsson |
Strand |
Enkian |
Anna Mårtensdotter |
Thorsboda |
1798-10-07 |
Bonde sonen |
Mats Ersson |
Wäster Ro uti Sillånger |
Dannemans dottren |
Anna Olofsdotter |
Söråker |
1798-10-21 |
Unga Bonden |
Eric Larsson |
Strand |
Jungfru |
Margreta Christina Wiklander |
Sunnansjö |
1798-05-28 |
Bruksarbetaren |
Lars Norström |
Åwike Bruk |
Pig: |
Cathrina Johansdotter |
Åwike Bruk, född på Lögdön |
1799-05-13 |
Borgaren |
Daniel Tynelius |
Sundsvall |
Dannemans Enkan |
Cathrina Johansdotter |
Thorsboda |
1799-09-29 |
Dannemans sonen |
Ingemar Larsson |
Strand |
Dannemans dottren |
Anna Isacsdotter |
Åå |
1799-10-20 |
Bondesonen |
Isac Ersson |
Norr Krånge |
Nämndemans dottr. |
Brita Ersdotter |
Ahla |
1799-10-27 |
Danneman: |
Eric Vincensson |
Sunnansjö |
Färjeman: Abel Eliæs. dotter |
Brita Abelsdotter |
Färjeholmen |
1799-10-27 |
Knipp Smeds Gesällen |
Pehr Dahlberg |
|
Pig: |
Greta Andersdotter |
Åwike Bruk |
1799-12-29 |
Guld Smeds Gesällen |
Daniel Åkerlund |
Hernosand |
Dannemans dottr. |
Christina Ersdotter Törngren |
Thorsboda |
1799-12-29 |
Båtsman |
Gustaf Strid |
|
Pig: |
Greta Olofsdotter |
Swedje |
1800-06-08 |
Dannemans sonen |
Eric Andersson |
Husjö |
Kyrkowärds dottren |
Anna Brita Nilsdotter |
Wästansjö |
1800-09-14 |
Sochneskräddaren |
Eric Hellgren |
Gumböle |
Pig: |
Märtha Christjansdotter |
Strand |
1800-10-12 |
Post Bonde sonen |
Pehr Johansson |
Säbrå och Näs |
Dannemans dottr. |
Cathrina Olofsdotter |
Strand |
1800-10-19 |
Unga Bonden |
Jon Larsson |
Sör Krånge |
Nämndemansdottren |
Brita Simonsdotter |
Öfwerå |
1800-10-24 |
Hemmans Tilträd: |
Johan Ersson |
Gumböle |
Enkan |
Stina Christjansdotter |
Strand |
1800-10-26 |
Unga Bonden |
Nils Hamberg |
Gabäck |
Danems dottren |
Ingrid Olofsdotter |
Stran |
1800-10-26 |
Nämndemans sonen |
Christopher Pehrsson |
Näset |
Danems dottr: |
Sara Nilsdotter |
Swarfwar Böle |
1800-11-09 |
Unga Bonden |
Nils Pehrsson |
Sunne |
Pig: |
Cathrina Svensdotter |
Öfwerå |
1801-04-06 |
Torpar. |
Johan Pehrsson |
Gåsnäs i Hägdångl. |
Enkan |
Sara Ersdotter |
Strin |
1801-07-12 |
Unga Bonden |
Johan Michelsson |
Stabbgård |
Pig: |
Anna Larsdotter |
Strand, född på Alnön |
1801-07-12 |
Unga Bonden |
Johan Pehrsson |
Öfwer Korsta i Sköns Sochn |
Danemans dottr: |
Cathrina Olofsdotter |
Söråker |
1801-07-19 |
Ordin: Rote Båtsm. |
Olof Lundstedt |
Berje i Timrå |
Pigan |
Stina Danielsdotter |
Strand |
1801-10-04 |
Danemans sonen |
Jonas Vincensson |
Sunnansjö |
Pig: |
Cathrina Carlsdotter |
Krigsbyn |
1801-10-15 |
Hemmans tillträd: |
Johan Åkerdal |
Bärje i Timrå |
Mademois: |
Eleonora Christina Altberg |
Fjäl |
1801-10-18 |
Bond. |
Lars Nilsson |
|
Enk: |
Ana Nilsdotter |
Wästansjö |
1801-10-18 |
Bond: |
Anders Olofsson |
Dufwid |
Pig: |
Cathrina Ersdotter |
Riksta |
1801-10-25 |
Ordin: Båtsman |
Eric Friman |
|
Bonde dottr: |
Mærtha Larsdotter |
Swedje |
1801-11-08 |
Dräng |
Esaias Ersson |
|
Pig: |
Sara Pehrsdotter |
Byn |
1801-11-13 |
Afsked: Båtsm: |
Johan Styf |
|
Piga |
Cathrina Pehrsdotter |
Krigsbyn |
1801-11-15 |
Bondeson |
[Erik] Ersson |
Swedje |
Bonde dottr. |
Cathrina Augustsdotter |
Bäring och Tynderö |
1802-07-02 |
Carudansmakare |
Salom. Östergren |
|
Enk. |
Brita Ersdotter |
Swedje |
1802-07-04 |
Unga Bonden |
Jonas Johansson |
Sköön och Målås |
Danems dottren |
Stina Ersdotter |
Söråker |
1802-09-24 |
Drängen |
Gustaf Andersson |
|
Pig: |
Sara Ersdotter |
Bakholm |
1802-10-03 |
Unga Bonden |
Jöns Larsson |
Norr Krånge |
Danemans dottren |
Sara Pehrsdotter |
Sunne |
1802-10-09 |
Bruksarbetaren |
Lars Dahlberg |
|
Pig. |
Cathrina Byström |
Åwike Bruk |
1803-05-30 |
Förra Kolaren |
Lars Önesson |
|
Enkan |
Segri Larsdotter |
Norr Krånge |
1803-06-24 |
Skeppar |
Anders Vikberg |
|
Pigan |
Stina Greta Johs Engstrand |
Åwike Bruk |
1803-10-16 |
Torparen |
Jonas Dalin |
|
Pigan |
Cathrina Pehrsdotter |
Wästansjö |
1803-10-23 |
Unga Bonden |
Olof Larsson |
Stafre |
|
Cathrina Abelsdotter Holmberg |
Färjeholmen |
1803-11-13 |
Torpar: |
Isac Johansson |
|
Pigan |
Greta Ersdotter |
Swedje |
1804-06-01 |
Nämndemans sonen |
Pehr Ersson |
Ahla |
Enkan |
Cathrina Jacobsdotter |
Riksta |
1804-07-08 |
Unga Bonden |
Eric Olofsson |
Dufwid |
|
Stina Danielsdotter |
Färjeholmen |
1804-08-31 |
Skomakar: |
Anders Wikman |
|
Pig: |
Anna Henricsdotter |
Åwiken |
1804-09-30 |
Bruksarbetare |
Eric Nordström |
|
Pig: |
Anna Kiellström |
Åwiken |
1804-10-07 |
Hemmans tillträdaren |
Johan Johansson |
Husjö |
Danemans dottren |
Brita Matsdotter |
Krigsbyn |
1804-11-04 |
Förra Bonden |
Pehr Nilsson |
Sunne |
Pig: |
Stina Johansdotter |
Thorsboda |
1804-11-15 |
Fördubblings Båtsm: |
Johan Gustafsson Staf |
|
Pig: |
Brita Jonsdotter |
Wästansjö |
1804-11-15 |
Torparen |
Johan Jacobsson |
|
Pig: |
Anna Greta N:dotter |
Ljustorp och Frötuna |
1805-06-21 |
Bonden |
Eric Pehrsson |
Söder Krånge |
Danemans dottren |
Märtha Lisa Olofsdotter |
Hägdånger och Torrom |
1805-11-27 |
Unga Bonden |
Eric Carlsson |
Bängling |
Pig: |
Märtha Olofsdotter |
Dufwid |
1805-11-31 |
Bonden |
Timan Larsson |
Stafre |
Jungfru |
Sara Brita Wiklander |
Sunnansjö |
1806-04-11 |
Hemmans Egaren |
Lars Wiklander |
Sunnansjö |
|
Greta Abelsdotter Holmberg |
Färjehollmen |
1806-05-09 |
Torpar: |
Anders Lundberg |
|
Pig: |
Cajsa Lena Jonsdotter |
Backås |
1806-05-26 |
Koppar slagaren |
|
Hernosand |
Jungfru |
NN Granstedt |
Åwike Bruk |
1806-06-24 |
Hemmansägaren |
Simon Wiklander |
Thorsboda |
Dannmans dottr |
Anna Brita Jonsdotter |
Backås |
1806-06-29 |
Drängen |
Pehr Pehrsson |
|
Enkan |
Ingri Nilsdotter |
Krigsbyn |
1806-10-19 |
Bonden |
Johan Nilsson |
Söråker |
Pig: |
Greta Stina Åström |
Åwike Bruk |
1806-10-26 |
Dannmans sonen |
Paul Nilsson |
Böle |
Nämndemans dottren |
Anna Pehrsdotter |
Näset |
1806-10-31 |
Unga Bond: |
Daniel Larsson |
Stafre |
Bonde dottr. |
Mærtha Brita Olofsdotter |
Slätt i Ljustorp |
1806-11-02 |
Skräddar: |
Eric Dahlsten |
Wästansjö |
Pig: |
Brita Lögdén |
Lögdö Bruk |
1806-11-02 |
Skräddar: |
Eric Åberg |
Öfwerå |
Bonde dottren |
Stina Ersdotter |
Swedje |
1806-11-04 |
??????? ?????? |
Anders Jabin |
Tynderö och Mällby |
Bonde dottren |
Greta Mickelsdotter |
Stäbbgård |
1806-12-28 |
|
Simon Larsson |
Gryttjom |
Bondedottr: |
Cathrina Jonsdotter |
Tjärne |
1806-12-30 |
|
Paul: Bolin |
Thorsboda |
Des hushållerska |
Anna Simonsdotter |
Thorsboda |
1807-01-03 |
|
Nils Nilsson |
Buxås |
Pigan |
Stina Ulrica Wikforss |
Gjökböle |
1807-04-10 |
Bonde sonen |
Michael Andersson |
|
Bonde dottren |
Mærtha Ericsdotter |
Söråker |
1807-04-17 |
Torparen |
Nils Nilsson |
Swedje och myre |
Bonde dottren |
Segri Larsdotter |
Swedje |
1807-04-23 |
Förra Reserven |
Lars Jonsson Moman |
|
Pigan |
Brita Johansdotter |
Öfweråå |
1807-06-07 |
Enklingen |
Eric Ersson |
Sör Krånge |
Pig: |
Brita Isacsdotter |
Holme uti Tynderö |
1807-06-24 |
Bonde sonen |
Abram Jonsson |
Backås |
Pig: |
Cathrina Christjansdotter |
Strand |
1807-07-26 |
Drängen |
Nils Jonsson |
|
Pigan |
Anna Brita Ericsdotter |
Byn |
1807-10-02 |
Bonde sonen |
Lars Ersson |
|
Pigan |
Brita Godin |
Söder Krånge |
1807-10-18 |
Sjömannen |
Gustaf Fridahl |
|
Pig: |
Maria Brita Wikberg |
Åwike Bruk |
1807-10-25 |
Hemmans tillträdaren |
Eric Ersson |
Ahla |
Dannmans dottren |
Sara Jonsdotter |
Indal och Åse |
1807-11-03 |
Torpare sonen |
Olof Abramsson |
Gnistring i Hägdånger |
Danmans dottren |
Cajsa Ersdotter |
Swedje |
1808-01-24 |
Skjepparen |
Anders Rodin |
|
Bondedot. |
Segri Johsdotter |
Thorsboda |
1808-02-26 |
Dräng: |
Johan Norborg |
Backholm |
Pigan |
Cathrina Larsdotter |
Rolandsbacke |
1808-04-18 |
Bondesonen |
Jon Jonsson |
Backås |
Bondedottren |
Anna Pehrsdotter |
Sunne |
1808-04-24 |
Hemmanstillträdaren |
Lars Ersson |
Sunnansjö |
Pig: |
Mærtha Pehrsdotter |
Hussjö |
1808-05-06 |
Unga Bonden |
Olof Ericsson |
|
Bonde dottren |
Märtha Ersdotter |
Bängling |
1808-05-06 |
Hemmanstillträdar: |
Christ: Ersson |
Bängling |
Danemans dottr. |
Märtha Brita Ersdotter |
Stäbbgård |
1808-05-15 |
Drängen |
Pehr Vintsensson |
Sunnansjö |
Bonde dottr. |
Segri Johansdotter |
Thorsboda |
1808-07-24 |
Dräng: |
Jon Andersson |
|
Pigan |
Stina Ulrica Johansdotter |
Byn |
1808-07-31 |
Bruksarbetaren |
Anders Engstrand |
|
Pigan |
Sara Henricsdotter |
Ytterå |
1808-10-09 |
Bondesonen |
Pehr Jonsson |
Böle |
Bondedottr. |
Anna Cajsa Simonsdotter |
Swaleri |
1808-11-22 |
Bonde sonen |
Jon Ersson |
Bängling |
Nämndemans dot:r |
Anna Simonsdotter |
Öfwerå |
1809-05-21 |
Bonde sonen |
Olof Christoph: Åkerdal |
Bärje uti Timrå |
Danemans Enkan |
Cathrina Jonsdotter |
Söråker |
1809-07-02 |
Unga Bonden |
Eric Antonsson |
Backås |
Bonde dottr. |
Stina Pehrsdotter |
Sunne |
1809-10-13 |
Torparen |
Nils Dahlsten |
Wästansjö |
Bonde Dotr. |
Ana Johansdotter |
Hussjö |
1809-10-15 |
Hemmanstillträdaren |
Jacob Olofsson |
Hägdånger |
Bondedotr |
Greta Larsdotter |
Norr Krånge |
1809-10-26 |
Bonden |
Olof Esaiasson |
Byn |
Bonde dottren |
Magdalena Johansdotter |
Hussjö |
1809-11-05 |
|
Pehr Hillman |
Gumböle |
Pig: |
Anna Lögdlund |
Wästanbäck |
1809-11-12 |
Borgaren |
Nils Törnberg |
Hernösand |
Enk: |
Mærtha Åkerblom |
Åwike Bruk |
1809-11-12 |
Tillkom: landbond: |
Anders Engström |
|
Pig: |
Greta Isacsdotter |
Åwike Bruk |
1810-02-13 |
Bruks Arb: |
Joh: Henr: Holmström |
|
Pig: |
Stina Andersdotter |
Åviken |
1810-06-24 |
Kyrkovärden |
Jacob Larsson |
Krigsbyn |
|
Anna Ulrica Augustinsdotter |
Sunnansjö |
1810-08-23 |
Dräng: |
Isac Brattlin |
|
Bondedottren |
Maria Christina Hamberg |
Gasabäck |
1810-09-30 |
Bonde sonen |
Ingemar Jonsson |
Böle |
Pig: |
Mærtha Larsdotter |
Strin |
1810-10-14 |
Bonden |
Anders Andersson |
Wästa Bäck |
Bondedottr. |
Mærtha Persdotter |
Strand |
1810-10-28 |
Torpar: |
Eric Larsson |
Bye |
Bonde dottr. |
Anna Greta Jonsdotter |
Tjerne |
1810-12-27 |
Bonden |
Sven Abramsson |
Västerå |
Pigan |
Greta Ersdotter |
Västerå |
1811-02-23 |
Rote Båtsm. |
Paul Örn |
Sköön |
Pigan |
Sara Wikforss |
Gjökböle |
1811-03-29 |
Rote Båtsm: |
Daniel Styf |
|
Pig: |
Sara Olofsdotter |
Bängling |
1811-06-03 |
Bruksarbet: |
Pehr Ersson Wikström |
|
Pig: |
Märtha Wikberg |
Åwiken |
1811-06-05 |
Bonden |
Johan Pehrsson |
|
Pig: |
Lisa Andersdotter |
Åå |
1811-06-09 |
Bonde sonen |
Eric Larsson |
Stigsjö och Boda |
Bonde dotr |
Anna Lena Svensdotter |
Åå |
1811-08-04 |
Förstärknings Karlen |
Anders Niclas Höglin |
|
Enkan |
Stina Pehrsdotter |
Åwike Bruk |
1811-09-27 |
Bondesonen |
Isac Jonsson |
Tjerne |
Pig: |
Anna Jonsdotter |
Backe |
1811-10-06 |
Bonde sonen |
Eric Aronsson |
Indal och Åse |
Danemans dottren |
Brita Stina Ersdotter |
Wästansjö |
1811-10-10 |
Dräng: |
Pehr Jansson |
Ljustorp |
Båtsm: Enkan |
Susanna Pehrsdotter |
Riksta |
1811-10-17 |
Bonde sonen |
Hans Ersson |
Alnön och Pottäng |
Danem. Enkan |
Cathrina Larsdotter |
Strand |
1811-10-20 |
Bruksarbet: |
Anders Wiklund |
|
Pig: |
Cathrina Lidberg |
Åwiken |
1811-12-__ |
Sochneskomakar: |
Eric Axberg |
|
Pigan |
Segri Cajsa |
Swedje |
1812-05-07 |
Krono Båtsm: |
Nils Ersson |
Skön och Klökan |
Pig. |
Lena Jonsdotter |
Wästansjö |
1812-05-10 |
Fiskare sonen |
Eric Sjöström |
Sundsvall |
Bonde dottren |
Anna Larsdotter |
Dufwid |
1812-06-28 |
Unga Bonden |
Abram Abramsson |
Backås |
Jungfru |
Ingri Lena Wiklander |
Sunnansjö |
1812-07-12 |
Bondesonen |
Jon Nilsson |
Hägdånger och Höknäs |
Bondedottren |
Anna Larsdotter |
Norr Krånge |
1812-09-10 |
Skatte Bonden |
Anders Nilsson |
Wästabäck |
Jungfru |
Greta Cajsa Ahlberg |
Backhom |
1812-10-31 |
Dräng: |
Johan Törnberg |
Strand |
Pig: |
Cathrina Olofsdotter |
Gasabäck |
1812-11-02 |
Dräng: |
Nils Nilsson |
Strand |
Båtsmans Enkan |
Brita Jonsdotter |
Gryttjom |
1812-11-22 |
Dräng: |
Pehr Dahlin |
Söråker |
Bondedotr. |
Brita Cajsa Johsdotter |
Hussjö |
1812-11-26 |
Borgar: |
Nils Byberg |
Sundsvall |
Båtsms Enkan |
Märtha Larsdotter |
Swedje |
1812-11-30 |
Bonde Sonen |
Paul Ingemarsson |
Timrå och Svedje |
Bonde Enk: |
Carin Olofsdotter |
Strand |
1813-04-19 |
Borgaren |
Eric Byberg |
Sundsvall |
Bondedottren |
Greta Larsdotter |
Swedje |
1813-05-02 |
Dräng: |
Jon Jonsson |
Gjökböle |
Bonde dottr. |
Ingri Greta Olofsdotter |
Gjökböle |
1813-07-18 |
Drängen |
Pehr Olofsson |
Hussjö |
Jungfru |
Brita Stina Tjernlund |
Norr Krånge, född uti Piteå? stad i wästerbotten |
1813-10-10 |
Unga Bonden |
Anders Olofsson |
Strin |
Pig. |
Cathrina Jonsdotter |
Böle |
1813-10-17 |
Torpar. |
Anders Andersson |
Strin |
Pigan |
Cathrina Olofsdotter |
Hussjö |
1813-10-22 |
Torp: |
Christian Löfberg |
Hägdånger och Torrom |
Pig: |
Cathrina Olofsdotter |
Söder Krånge |
1813-10-31 |
Förra Bonden |
Johan Johansson |
Hussjö |
Pig: |
Brita Nilsdotter |
Säbrå Sochn |
1814-04-29 |
Förstärknings Karl: |
Johan Forsslund |
|
Pig: |
Sara Greta Pehrsdotter |
Wästansjö |
1814-??-11 |
??????s: Karlen |
Olof Engström |
Fjäl |
Pig: |
Dorothea Pehrsdotter |
Strand |
1814-05-27 |
Dräng: |
Eric Johansson |
Skön och Högom |
Pigan |
Maria Sjöman |
Gjökböle |
1814-05-30 |
Torpar |
Eric Johansson |
Ricksta |
Pigan |
Brita Stina Larsdotter |
Strand |
1814-06-24 |
Bond: |
Nils Larsson |
Hössjö och Qwisle |
Bondedottr: |
Lena Olofsdotter |
Krigsbyn |
1814-08-25 |
Förra mästar??: |
Johan Andersson |
|
Des Hushållerska |
Märta Henricsdotter |
Född i Skäggsta, Tynd: Sochn |
1814-10-25 |
Bond: |
Hans Adamsson |
Alnön och Elfwa |
Bondedottr: |
Cajsa Brita |
Söråker |
1814-11-13 |
Dräng |
Påke Berggren |
Lögdö Bruk, eller Bärje i Timrå |
Lapp Pig: |
Stina Christophsdotter |
Fjäl |
1814-12-29 |
Bonden |
Lars Larsson |
Krigsbyn |
Bonde dottren |
Carin Isaacsdotter |
Strand |
1815-05-21 |
Smeden |
Johan Ålund |
Sjönviks Glasbruk |
Pigan |
Märtha Åstrand |
Öfwerå |
1815-05-28 |
Torpar: |
Hans Törnlund |
Hägdånger och Torrom |
Pigan |
Greta Mårtensdotter |
Strand |
1815-07-02 |
Bonden |
Anders Norlin |
Åå |
Bonde dottren |
Lena Cajsa Matsdotter |
Strin? |
1815-07-09 |
Rese Handlanden |
Hans Svedberg |
Borås stad |
Bondedottren |
Brita Cajsa Abramsdotter |
Backås |
1815-11-03 |
Torp. |
Pehr Pehrsson |
|
Bondedottren |
Brita Greta Bertilsdotter |
Wästansjö |
1815-12-26 |
Torp. |
Anders Wikman |
Åvike Bruk |
Pigan |
Brita Hindricsdotter |
Tynderö och Skäggsta |
1815-12-30 |
Bonden |
Bertil Abramsson |
|
Pig: |
Märtha Lisa Östman |
Gjökböle |